Rak szyjki macicy

Czym jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy to bardzo poważna choroba, która co roku dotyka wiele kobiet. Jak pokazują najnowsze statystyki, z roku na rok można zauważyć coraz większą zachorowalność na ten rodzaj nowotworu. Zatem czym dokładnie jest rak szyjki macicy oraz jakie są jego pierwsze objawy? Jakie są dokładnie rokowania w przypadku tej choroby?

Rak szyjki macicy objawy

Jeden z najczęściej występujących nowotworów u kobiet to rak szyjki macicy. Należy wiedzieć, że jest on spowodowany głównie przez wirus HPV ( z języka angielskiego Human Papilloma Virus). Jest to wirus brodawczaka ludzkiego, który w dużej mierze przyczynia się do powstania tej choroby.

Nowotwór szyjki macicy jest klasyfikowany jako nowotwór złośliwy. Znajduje się on na drugim miejscu chorób budzących postrach u kobiet, tuż za nowotworem piersi. Bardzo istotne jest wczesne rozpoznanie tego typu zmian u kobiet. Jeżeli nowotwór zostanie wykryty we wczesnej fazie (tak zwanej fazie „zero”) pacjenta ma 100% szans na jego wyleczenie. Z każdym kolejnym miesiącem, gdy nowotwór będzie się rozrastał, szanse na całkowite wyleczenie drastycznie spadają. Zatem jakie są główne objawy tego typu choroby?

Niestety początkowo nowotwór szyjki macicy nie daje żadnych objawów. Z tego powodu wiele pacjentek nie zgłasza się do ginekologa, ponieważ nie czuje takiej potrzeby. Dopiero w późniejszym stadium tej choroby mogą pojawić się charakterystyczne zmiany. Do najczęstszych objawów raka szyjki macicy zalicza się między innymi nieregularne miesiączki, jak również krwawienia pomiędzy miesiączkami, a także upławy i ból w dole brzucha oraz ból po stosunku.

Rak szyjki macicy rokowania

Rokowania w przypadku raka szyjki macicy są często bardzo różnorodne i zależą od stadium choroby. Jak już wcześniej wspomniano pacjentka znajdująca się w pierwszym stadium choroby ma 100% szans na wyleczenie. Jednak jeżeli diagnoza została postawiona dopiero w drugim stadium choroby, jej szansę maleją do 50%.

Nowotwór szyjki macicy to bardzo poważne schorzenie, które co roku dotyka wiele kobiet na całym świecie. Niestety pierwsze objawy tej choroby często są bagatelizowane przez wiele Pań, co jest bardzo złe. Wczesne rozpoznanie tej choroby gwarantuje jej szybkie wyleczenie. Jest to bardzo istotne, ponieważ rokowania w przypadku tej choroby w jej zaawansowanym stadium rozwoju często są bardzo niekorzystne. Dlatego tak istotna jest systematyczna obserwacja swojego ciała. W przypadku gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty.