Profilaktyka

Na czym polega profilaktyka raka w przypadku kobiet?

Coraz więcej osób boryka się z nowotworami i po wielu latach walki przegrywa ją. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka raka. Lepiej jest bowiem zapobiegać niż leczyć. Warto wziąć sobie te słowa do serca zważywszy na rosnące odsetki zgonów z powodu choroby nowotworowej. Wraz z postępem medycyny i technologii lekarze są w stanie nie tylko leczyć nowotwory, ale do dyspozycji mamy szereg różnych sposobów ochronienie się przed nimi. Skutecznych metod należy szukać w dobrze zbilansowanej diecie, zdrowym stylu życia i badaniach kontrolnym. Jak wygląda zatem profilaktyka nowotworów w praktyce?

Na czym polega profilaktyka raka sutka w przypadku kobiet?

Profilaktyka raka piersi polega na badaniach przesiewowych, które wykonuje się w celu wykrycia niepożądanych zmian jeszcze przed pojawieniem się pierwszych symptomów choroby oraz na prowadzeniu szeregu różnych działań mających na celu jak najwcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany rak piersi, tym jego leczenie może być skuteczniejsze. Ponadto wczesne wykrycie raka piersi umożliwiają jego całkowite wyleczenie. Należy pamiętać o tym, że podczas badania ręcznego małe guzki czy zmiany w piersiach mogą zostać niezauważone, a może być obecny rak o typie przedinwazyjnym. Nawet w przypadku raka inwazyjnego szanse na wyleczenie są większe, jeśli zostanie on stosunkowo wcześnie wykryty, czyli zanim dojdzie do przerzutów do węzłów chłonnych. Do wykrywania wczesnych zmian nowotworowych w piersiach oprócz regularnego samobadania piersi przez kobietę stosuje się badanie lekarskie podczas każdej kontroli u lekarza rodzinnego i u ginekologa. Sięga się również po ultrasonografię piersi i mammografię. Profilaktyką raka piersi jest także uczestnictwo w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Nowoczesną techniką badania ultrasonograficznego jest elastografia, która pozwala na ocenienie twardości guza. Na bardzo dokładne zobrazowanie morfologii piersi, wykrycie zaburzeń i najmniejszych nieprawidłowości pozwala rezonans magnetyczny, który jest jeszcze bardziej czuły niż mammografia i badanie USG. W przypadku nieprawidłowego wyniku mammografii pacjentki są kierowane na diagnostykę uzupełniającą w postaci USG piersi, biopsji cienkoigłowej/gruboigłowej z badaniem histopatologicznym.

Dieta i styl życia

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych raka to jedno, ale niezwykle ważne jest także prowadzenie zdrowego stylu życia i prawidłowe odżywianie się. To co jemy i robimy na co dzień ma ogromny wpływ na to, czy wystąpi u nas choroba nowotworowa. Z całą pewnością w diecie nie powinno zabraknąć naturalnego, czyli nieprzetworzonego pokarmu w postaci warzyw i owoców oraz orzechów i ziół. W profilaktyce przeciwnowotworowej warto sięgnąć m.in. po soję, kapustę, brokuły, winogrona, zieloną herbatę, czosnek, imbir, maliny i boczniaki. Zjadanie przynajmniej pięciu porcji warzy i owoców dziennie to podstawa. Mięso z kolei zaleca się ograniczyć do minimum, podobnie zresztą jak produkty rafinowane, zawierające cukier i tłuszcze trans. Mięso lepiej jest zamienić na ryby – najlepiej dzikie a nie te hodowlane. Należy także zadbać o swoją psychikę i dobre relacje z ludźmi oraz wystrzegać się stresu, używek i dymu tytoniowego. Nie można również zapomnieć o codziennej dawce ruchu na świeżym powietrzu. Istotne jest dotlenianie organizmu i utrzymanie hormonów w równowadze.