Nowotwór żołądka i trzustki

Nowotwór żołądka i trzustki

rak_trzustki
Częstą przyczyną nowotworu żołądka jest stresujący styl życia, złe odżywianie się (nadużywanie soli, peklowanie mięs), palenie tytoniu oraz uwarunkowania genetyczne. Do głównych objawów zalicza się – poczucie sytości, brak apetytu, nagłe chudnięcie, bóle brzucha, smoliste stolce.

Rak trzustki stanowi 3% wszystkich nowotworów złośliwych. Zapadają na niego głównie osoby starsze ze zdiagnozowaną cukrzycą. Rozwojowi choroby sprzyja to samo, co w przypadku nowotworu żołądka: palenie papierosów, otyłość, infekcje i choroby trzustki, mięsna dieta.

Klasyfikuje się je także jako schorzenie dziedziczne, jednak nie wiadomo do dziś jakie mutacje genowe za to odpowiadają (podejrzewa się, że są to geny BRCA2, STK11, CDKN2A). Objawy pojawiają się późno i nie są charakterystyczne – wzdęcia, brak apetytu, ogólne złe samopoczucie, biegunki i nudności, utrata wagi, bóle brzucha. Może pojawić się również: żółtaczka, objaw Courvoisiera, zapalenie trzustki, objaw Trousseau, wodobrzusze.

Rozpoznanie choroby następuje po wykonaniu następujących badań: tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i ultrasonografii endoskopowej (lub laparoskopowej). Nowotwór poddawany jest wycięciu operacyjnemu oraz chemioterapii. W leczeniu paliatywnym stosuje się także radioterapię. Rak trzustki jest schorzeniem złośliwym z przerzutami do węzłów chłonnych, dlatego tak ciężkim w całkowitym wyleczeniu.