Nowotwór tarczycy
Nowotwór tarczycy

Nowotwór tarczycy

Tarczyca to gruczoł zlokalizowany z przodu szyi poniżej krtani. Komórki tarczycy mają skłonność do tworzenia guzków, które przeważnie są nieszkodliwe i mają łagodny charakter. Jednak ok. 4% z nich to guzki nowotworowe. Nowotwory tarczycy rozwijają się powoli i nie wykazują dużej agresji. Pozwala to skutecznie je leczyć i daje duże szanse na przeżycie. Występują zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Rak tarczycy powstaje gdy komórki własne tarczycy zaczynają się dzielić w sposób niekontrolowany. Powoli rozrastają się, odrywają od komórek tarczycy i przenoszą do innych narządów tworząc tzw.przerzuty.

Geneza raka tarczycy

Nowotwory złośliwe tarczycy mają często podłoże genetyczne. Są to mutacje genowe, które mogą być dziedziczone. Jednym z takich nowotworów jest rak brodawkowaty tarczycy. Prawdopodobieństwo zachorowania gwałtownie wzrasta na skutek mutacji genu CHEK2. Gen CHEK2 koduje białko CHEK2, które jest zaangażowane w procesy naprawcze DNA. U nosicieli zmutowanego genu ryzyko zachorowania zwiększa się pięciokrotnie w stosunku do osób bez tej mutacji.

Mutacja genu RET może wywołać raka rdzeniastego tarczycy. Atakuje on komórki pęcherzykowe tzw.komórki C tarczycy. Może on być przekazany przez każde z rodziców. Gen RET jest odpowiedzialny za produkcję białek przekazujących prawidłowe sygnały komórkowe.

Diagnostyka i leczenie raka tarczycy

Nowotwory tarczycy przeważnie rozwijają się bezobjawowo. Chorzy nie odczuwają dolegliwości i najczęściej podczas rutynowego badania lekarz wykrywa guzki. Mogą też być powiększone węzły chłonne na szyi. Kolejne stadia to kłopoty w przełykaniu, chrypka, następnie przerzuty do płuc, silne bóle kości i ich patologiczne złamania.

Leczenie polega na usunięciu całej tarczycy lub jej części, terapii jodem promieniotwórczym, leczeniu l-tyroksyną oraz podawaniu sztucznych hormonów tarczycy.