Nowotwór płuc

Nowotwór płuc

rak_pluc
Rocznie na to schorzenie umiera 6,5 tysiąca Polek. Przeważnie powodem jest zbyt późna diagnostyka. Choroba ta początkowo, przez kilka, a nawet kilkanaście lat rozwija się bezobjawowo.

Główną przyczyną zachorowalności na nowotwory górnych dróg oddechowych jest występowanie ponad 4 tysiące rakotwórczych substancji w dymie papierosowym. Dodatkowo czynnikiem ryzyka jest narażenie się na działanie szkodliwych  chemikaliów – azbestu, radonu, niklu, chromu, związków arsenu i węglowodorów aromatycznych.

Jednak wczesna diagnoza i odpowiednia kuracja pozwalają na skuteczne wyleczenie. Dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej, przewlekły kaszel z krwią, chrypka, duszności, trudności w przełykaniu pojawiają się z reguły dopiero w następnym stadium. Rak płuc występuje przeważnie po 40-tym roku życia.

Diagnozuje się go dzięki badaniu rentgenowskiemu klatki piersiowej, badaniu wydzieliny z płuc, biopsji oraz bronchoskopii, która pozwala na obejrzenie organów za pomocą wziernika oraz pobraniu wycinka lub wymazu. Znane są jego dwie odmiany: niedrobno- i drobnokomórkowa. Pierwszą z nich, która stanowi około 80% przypadków, usuwa się operacyjnie.

Aby złagodzić dolegliwości i poprawić jakość życia pacjentów stosuje się także chemioterapię i napromieniowanie, które są również metodami walki z chorobą w przypadku nowotworu drobnokomórowego. Nie prowadzą jednak do całkowitego wyleczenia i niosą ze sobą skutki uboczne w postaci anemii, nudności, łysienia i innych.