Nowotwór piersi

Nowotwór piersi

rak_piersi
Ryzyko zachorowania na te schorzenie wzrasta u kobiet, u których występują wadliwe geny BRCA1 i BRCA2, a które odpowiedzialne są za odbudowę komórek DNA. Szacuje się, że dziedziczność tej choroby dotyczy około miliona Polek.

Rak piersi jest od lat najczęstszym kobiecym nowotworem złośliwym i drugą przyczyną zgonów pacjentek onkologicznych Przeciętna mieszkanka kraju nad Wisłą obarczona jest 6% ryzykiem zachorowania, a występowanie wadliwego genu BRCA1 zwiększa ryzyko do 80%. Dodatkowo sprzyjają temu zmiany w genach – P53, PTEN, MSH2, STK11, PTEN. Gdy występuje rzeczywiste prawdopodobieństwo dziedziczenia raka zaleca się rezygnację z tabletek antykoncepcyjnych przed 25 rokiem życia kobiety, ale przyjmowania ich po 35-tych urodzinach, długotrwałe karmienie piersią po porodzie lub w skrajnych przypadkach chirurgiczne usunięcie narządu.

Czynnikami sprzyjającymi powstaniu choroby jest wczesna menstruacja (przed 12 rokiem życia), późna menopauza (po 55 roku życia), późna pierwsza ciąża (po 30 roku życia), palenie papierosów, bezdzietność, długotrwała antykoncepcja, zastępcza terapia hormonalna. Dodatkowo w młodym wieku warto unikać promieniowania jonizującego używanego podczas mammografii i zdjęć klatki piersiowej oraz dbać o zdrowie i kondycję fizyczną, zachorowaniom sprzyjają bowiem – cukrzyca, nadciśnienie, otyłość spowodowana nadmiernym spożywaniem tłuszczu zwierzęcego (szczególnie po menopauzie).

Obserwowalnymi objawami są: guzy, powiększenie węzłów chłonnych, wyciek krwisty z brodawki, zaczerwienie i stwardnienie skóry na piersi, owrzodzenie lub wciągnięcie brodawki. Skuteczność leczenia zależy od wczesnego rozpoznania, chociaż jest to złośliwa odmiana nowotworu, dlatego każde niepokojące objawy powinny być skonsultowane z diagnostą, który zleci: mammografię obu piersi (podstawowe badanie przesiewowe) lub rezonans magnetyczny, USG wspomagające zdjęcia radiologiczne, biopsję i ocenę pobranego materiału oraz badania kliniczne. Nowotwór piersi leczy się przedoperacyjnie (chemioterapia, radioterapia, hormonoterapia), operacyjnie lub paliatywnie, jeśli powyższe działania nie odniosą zamierzonego skutku. Kurację po zabiegu wspomaga się także rehabilitacją (ćwiczenia oraz masaże). Z biegiem lat i rozwojem medycyny metody te są coraz bardziej skuteczne i znacznie wydłużają życie pacjentek oraz poprawiają jego jakość.

 

Od lat lekarze zachęcają kobiety do samokontroli piersi raz w miesiącu oraz do rutynowych badań podczas wizyt ginekologicznych. Bardzo często nowotwór wykrywa się za pomocą dotyku, wyczuwając zgrubienie, które nie boli i nie daje żadnych dodatkowych objawów. Mammografię zaleca się przeprowadzić przed 40-tym rokiem życia, a następne powtarzać co rok, szczególnie po 50-tych urodzinach, kiedy ryzyko wzrasta. Jest to także skuteczna metoda przesiewowa. Możliwość występowania nawrotów można zminimalizować radioterapią. Przerzuty na dobrze ukrwione kości, żebra, kręgosłup, są dość częste, jednak można im zapobiec chemioterapią i terapią hormonalną. Diagnozuje się je za pomocą scyntygrafii kości, RTG klatki piersiowej i prób wątrobowych.