Nowotwór kości

Jak przebiega nowotwór kości?

Łagodne nowotwory kości to chrzęstniaki oraz kostniaki. Nowotwory złośliwe można podzielić na pierwotne oraz wtórne. Pierwsze z nich atakują obszar położony bezpośrednio przy kościach. Nowotwory wtórne pojawiają się z powodu przerzutów – zwykle dotykają one osób, które cierpią na raka m.in. tarczycy, płuc, prostaty, pęcherza, czy też piersi. Nowotwór kości rokowania zwykle nie są zbyt optymistyczne. W zdecydowanej większości przypadków rak atakuje kości na skutek przerzutów, co oznacza, że stadium choroby jest bardzo zaawansowane. Większe szanse na pokonanie nowotworu są w przypadku nowotworu pierwotnego – ponad połowa osób przeżywa około 5 lat od zdiagnozowania choroby. Relatywnie często dochodzi do remisji choroby.

Jak objawia się nowotwór kości?

Objawy nowotworu kości są bardzo zróżnicowane, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych objawów, które pojawiają się u większości chorych. Pierwszym z nich jest ból kości, który może mieć różną intensywność. Występuje on w obrębie przejętych kości. Nowotwór kości udowej objawia się więc nawracającymi bólami w obszarze uda. Podobnie jest z innymi zaatakowanymi kośćmi. Zwykle ból pojawia się, a następnie znika. Często jest on najbardziej intensywny w nocy lub pod dużym wysiłku fizycznym. Z czasem staje się on coraz bardziej uporczywy. Nowotwór kości znacząco osłabia tkankę kostną, przez co chory jest narażony na patologiczne złamania. W przypadku, gdy rak obejmuje również stawy pojawiają się charakterystyczne guzki oraz zgrubienia.

Jak leczy się nowotwór kości?

Leczenie nowotworu kości zwykle opiera się na zabiegach chirurgicznych, a także chemioterapii. Kolejność leczenie uzależniona jest od metody przyjętej przez danego specjalistę. Często chemioterapia odbywa się przed recesją kości. Po zabiegu chirurgicznym ponownie przeprowadza się chemioterapię. W przypadku ciężko dostępnych obszarów wykorzystuje się radioterapię lub protonoterapię. Nie istnieje skuteczna metoda na wyleczenie nowotworu kości.