Nowotwór jajnika

Nowotwór jajnika i innych narządów rozrodczych

rak_jajnika
Raka szyjki macicy wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego HPV, którym kobieta zaraża się podczas współżycia seksualnego. Dotyka to także młode kobiety, dlatego zaleca się przeprowadzanie profilaktycznych badań cytologicznych przynajmniej raz w roku. Rak jajnika natomiast może być spowodowany mutacją genu BRCA1 aż w 14% przypadków.

W Polsce przybywa rocznie chorych na niego 3 tysiące kobiet. Ten złośliwy nowotwór pojawia się zazwyczaj w okresie menopauzy i początkowo nie daje niepokojących objawów. Gdy występuje prawdopodobieństwo dziedziczenia kobietom zaleca się rezygnację z tabletek antykoncepcyjnych przed 25 rokiem życia, ale zażywanie ich po 35-tych urodzinach, ciąże i karmienie piersią lub usunięcie narządów rodnych.

Ryzyko wzrasta wraz z ilością cyklów owulacyjnych. Dlatego im później kobieta zaczęła miesiączkować i im wcześniej przekwitać tym ma większe szanse na zdrowe jajniki. Ten nowotwór częściej występuje u kobiet nierodzących, bezpłodnych, otyłych, palących papierosy, z przebytą świnką, endometriozą i innymi nowotworami.

Objawy pojawiają się zazwyczaj, gdy guz jest duży, wielkości 7 cm. Zaliczamy do nich: ból podbrzusza i krwawienie z pochwy. Wówczas wykonuje się badanie USG, które pozwala na wykrycie, ale tylko dużych guzów. Dlatego warto zbadać również krew na obecność markerów nowotworowych. Pewną diagnozę można postawić dopiero po usunięciu guza i przeprowadzeniu na nim badań laboratoryjnych. Stosuje się także chemioterapięi radioterapię, gdyż rak jajnika ma tendencję do nawracania w 3/4 przypadków.